Konta bankowe w Szwajcarii i Liechtensteinie

Ochrona przed zajęciami i pełna tajemnica bankowa

W naszej ofercie znajdą Państwo pomoc przy zakładaniu kont bankowych w Szwajcarii i Liechtensteinie zarówno dla spółek offshore, jak również osób fizycznych oraz krajowych lub światowych podmiotów gospodarczych.
Jest to obecnie jedyne rozwiązanie zapewniające ochronę przed zajęciami oraz pełną tajemnicę bankową, która nie obowiązuje już w krajach Unii Europejskiej.

Konto dla spółki offshore założone w banku w Polce, praktycznie podważa sens istnienia całej struktury offshorowej. W Polsce nie istnieje jakikolwiek poziom tajemnicy bankowej. Praktycznie każdy urzędnik, komornik, czy zwykły pracownik banku może, przy minimalnym wysiłku, uzyskać komplet informacji o dowolnym koncie w polskim banku, w tym oczywiście o beneficjencie ostatecznym.

Rachunek założony w banku na Cyprze, Łotwie, w Grecji, Estonii, czy Słowacji może być przydatny jako uzupełnienie struktury, szczególnie w sytuacjach, kiedy spodziewamy się większej liczby przelewów przychodzących, wynikających z prowadzonej działalności. Należy jednak pamiętać, że przynależność tych państw do Unii Europejskiej skutkuje zniesieniem ochrony zgromadzonych tam środków przed zewnętrznym dostępem do informacji o koncie bankowym przez urzędników z państw członkowskich. W Europie taką ochronę zapewnia obecnie jedynie Szwajcaria i Liechtenstein.

Wprowadzone w ostatnim czasie regulacje częściowo ograniczyły tajemnicę bankową w Szwajcarii czy Liechtensteinie dla osób fizycznych z USA, Niemiec, Anglii i Austrii. Jednak banki szwajcarskie i z Liechtensteinu nadal pozostają ostoją pełnej poufności w przypadku spółek offshore oraz osób fizycznych i prawnych z Polski.

W nadchodzących latach będą wchodzić w życie ustalenia konwencji OECD o automatycznej wymianie informacji w sprawach podatkowych. Nie oznacza to wcale zniesienia tajemnicy bankowej w Szwajcarii i Liechtensteinie, a jedynie wprowadzenie wymiany informacji o właścicielach i saldzie kont bankowych pomiędzy sygnatariuszami wspomnianej umowy. Już teraz opracowujemy rozwiązania, które pozwolą skutecznie zniwelować tą niedogodność dla klientów pragnących zachować pełną dyskrecję w zakresie tych danych.

Minimalny depozyt konieczny do otwarcia konta to 50 tys. USD lub równowartość w innej walucie. W ostatnim czasie, dzięki długotrwałej współpracy w jednym z banków pojawiła się możliwość otwarcia konta w Szwajcarii z depozytem minimalnym 5000 CHF, jednakże w takim wypadku należy przejść dodatkowe procedury i w związku z tym, koszt usługi otwarcia konta będzie większy. Rachunek może być prowadzony w wielu walutach, także w złotówkach.

Do otwarcia konta w większości przypadków nie jest potrzebny wyjazd klienta do Szwajcarii, czy Liechtensteinu.

Konto w Szwajcarii czy Liechtensteinie teoretycznie można otworzyć samodzielnie. W praktyce jednak okazuje się to bardzo kłopotliwe. Konieczności wyjazdu, trudności w wyborze właściwego banku i przejście przez bardzo rozbudowane procedury compliance, to dopiero początek drogi przez mękę. Gorszą rzeczą będzie, w przypadku dużych i popularnych banków, zderzenie się z oczekiwaniem zrzeczenia się przez klienta tajemnicy bankowej oraz bardzo wysokim pierwszym depozytem, często wynoszącym nawet 2 mln CHF.

Skorzystanie z naszego pośrednictwa, dzięki wiarygodności osoby wprowadzającej, zasadniczo zwiększa szansę otwarcia konta i redukuje problemy podczas procedury compliance, szczególnie przy spółkach z poza Unii Europejskiej. Nie ma też oczywiście mowy o zniesieniu tajemnicy bankowej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani otwarciem konta lub chcą dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu z nami.